Ubekendt maler, 19. årh.s slutning
Edfutemplet ved Nilen beliggende mellem Luxor og Aswan, Egypten. Usigneret. Olie på lærred. 52 × 67.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2348, afb. s. 220.
Enkelte krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. juni 2024