2441/36
Et par lampetter af forgyldt bronze, hver med to svungne lysarme, rigt støbt med druer og bladværk. Rokoko form. 19. årh. H. 47 og 50. B. 25. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Senere udboret til el. Enkel skrue mangler.
Vurdering