1844/898
Paolo Venini (f. Milano 1895, d. Venedig 1959)
“Fazzoletti”. Seks tørklædevaser af hhv. rødt, blåt, gult, mørkelilla samt opalhvidt glas. Flere syrestemplet. Udført hos Venini, Murano., italien H. 8,5–17,5. (6)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag