872/​13

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Aften ved Skagens strand. Måneskin. Sign. S K. 9. Septbr 1900. Olie på træ. 26×34.

H. Chr. Christensens fortegnelse nævner tre måneskinsmalerier med samme mål som ovenfor og dateret henholdsvis 3., 10. og 11. september. Interessant er det, at Krøyer fire aftener i træk har sat sig ned på stranden og har malt månelyset.

Der er en ren l'heure bleu stemning over nærværende maleri.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 277, 1972, nr. 239.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag

650.000 DKK