P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Aften ved Skagens strand. Måneskin. Sign. S K. 9. Septbr 1900. Olie på træ. 26×34.
H. Chr. Christensens fortegnelse nævner tre måneskinsmalerier med samme mål som ovenfor og dateret henholdsvis 3., 10. og 11. september. Interessant er det, at Krøyer fire aftener i træk har sat sig ned på stranden og har malt månelyset.
Der er en ren l'heure bleu stemning over nærværende maleri.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 277, 1972, nr. 239.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017