1914/27
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Parti fra en landsby med personer i samtale. Sign. H. A. Brendekilde 1923. Olie på lærred. 57×69.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier og møbler, 1. april 2019
Vurdering
Hammerslag