En samling af russisk barne karnevalstøj, bestående af par støvler af læder med syninger og applikationer, rødt hovedtøj med guldbroderi og bånd, hvid skjorte med broderi, vifte af horn med bemaling, to huer med broderi samt taske med broderi. 20. årh.s begyndelse. L. fra ca. 16 til ca. 55. (8).
Mindre aldersslitage, bl. a. minimale huler og pletter.
Russisk tema, 5. december 2019