Figur af bronze i form af en Louhan. Kina. Sen Ming, 17. årh. Vægt 3540 g. H. 25,5 cm.
Proveniens: C. A. Wagner ansat i Østasiatisk Kompagni 1927 og udstationeret i Shanghai.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021