2040/​683

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

Et par fade af massiv teak. Kanter stavlimere og med profilering øverst. Stemplet JHQ, Dansk Designs Denmark. H. hhv. 4,7 og 5,7. Diam. hhv. 33 og 36,5. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kanters limninger gaber en smule.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK