Maren Kirstine Grove (f. 1834, d. 1864)
Stilleben med frugter i en krystalopsats. Usigneret. Olie på lærred. 32×43.
Udstillet: Kunstforeningen april 1921. Den Barnekowske samling nr. 100.
Proveniens: ABR auktion 600, 1994 nr. 120.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024