2048/800
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290 & GE 290S”. Højrygget lænestol samt fodskammel af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blå uld. Formgivet 1959. Udført og mærket hos Getama. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uld falmet, med pletter og smuds. Mangler fire lameller på skammel.Ben på skammel med revner på toppen.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag
17 bud