2422/881
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 501”. Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg, betrukket med grøn uld. Model GE 501 og GE 501A. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1967. Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skum porøst.
Moderne kunst og design, 28. maj 2024
Vurdering
Hammerslag