Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel. Usign. Stempel på bagsiden “Asger Jorn. Private Estate, N. Jorn”. Mixed media på tykt papir. 77×57.
Værket er et af de allersidste fra Asger Jorns hånd, udført ipå hospitalet i Århus i 1973. Proveniens: Asger Jorn, Estate.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021