1323/1503
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Georg Jensen: Selskabstaske i form af omarbejdet en guldnakke (Hedebo), broderet med metaltråde, montering af sølv, dekoreret med vindruer og blade i let relief. Dessin nr. 102. København 19.-20. årh. (henholdsvis guldnakke og montering) L. ca. 19 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stof slidt og med enkelte huller i for.
Varia, 6. juni 2013
Vurdering
Hammerslag
16 bud