1840/9564
Loetz Witwe, tilskrevet
Skål af klart glas, indlagt med grønne pletter. Ej sign. Antageligt udført hos Loetz, Tjekkiet, ca. 1910–20. H. 10,5. Diam. 25,5.
Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag