2432/9
Dansk svingkedel af sølv, glat korpus, på stand med to kronhjortehoveder. Mester Ole Chr. Collin, København 1879. Vægt 2844 g. H. ialt 36 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hanken løs i den ene side. En issolationsring mangler. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024
Vurdering
Hammerslag