2139/835
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-pers. sofa med stel af eg. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt skind. Model 2213. Designet 1962. L. 222.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind slidt og krakeleret samt med mærker efter kat.
Moderne kunst og design, 28. september 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud