Valdemar Irminger (f. København 1850, d. Frederiksberg 1938)
“Landskab fra Jyderup med Bakker i Baggrunden”. Usigneret. Betegnet på bagsiden Valdemar Irminger. Olie på lærred monteret på malepap. 16×33.
H. Chr. Christensens fortegnelse over Valdemar Irmingers malerier nr. 95.
Proveniens: Ifølge notat på bagsiden skal nærværende maleri stamme fra kunstnerens dødsbo.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015
16 bud