815/​196

Hans Christian Andersen - Enestående originalmanuskript (f. Odense 1805, d. København 1875)

Orig. håndskrevet og signeret manuskript til eventyret “De Vises Steen. Et Eventyr”. 13 tætskrevne sider, skrevet på blåt papir 27,2×21,5 cm. Med talrige egenhændige rettelser. Skrevet d. 21.-24. september 1858 på herregården Basnæs. Ét blad (det sidste) med foldeskade, som har berørt nogle bogstaver i en linie (restaureret). Professionelt bevaret og indlagt i lærredsmappe. Trykt første gang i “Folkekalender for Danmark 1859” (udkom december 1858). Herefter blev det optaget i Andersens “Nye Eventyr og Historier. Anden Række. Første Samling.” (1861).

Manuskriptet blev givet som gave eller tak for gæstfrihed under eller efter Andersens besøg hos pastor Swane i Hjermind præstegård. På sin rejse rundt i Jylland i sommeren 1859, besøgte H.C. Andersen Pastor Jørgen Swane og hans familie fra d. 28. august til d. 2. september. Manuskriptet adskiller sig på flere punkter fra den trykte udgave, og gør det derfor litteraturhistorisk uhyre vigitigt, som led i dokumentationen af H.C. Andernsens kreative proces mod det fuldendte.

“De Vises Steen” er formentlig det sidste eventyrmanuskript af H.C. Andersen i privat eje.

Arne Schlesch og møbler, 30. november 2010

Vur­dering

2.500.000–3.500.000 DKK

Hammerslag

1.550.000 DKK