Louise Bonfils (f. Frederiksberg 1856, d. København 1933)
“Aftenstemning. Stavanger Fjord”. Sign. L. Bonfils 09. Olie på lærred. 35 × 55.
Udstillet: Charlottenborg 1910 nr. 52.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 737, 2007 nr. 752.
Behov for overfladerensning. En større afskalning og enkelte mindre afskalninger. Enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020