2132/​41

James Wallis, London

Engelsk standur i kasse af mahogni, rund skive af messing med romertal, to mindre skiver med minut og kalender. Sign. Ja.s Wallis, 31 Fabernade Walk, London. 19. årh.s begyndelse. H. 195. B. 50. D. 24.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Nøgle, pptræksnøgle, to lodder og pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Ure ▸ Standure

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag