Johan Neumann (f. København 1860, d. sst. 1940)
Marine med skyer, der trækker sammen over skibe i sundet ved Kronborg. Joh. Neumann 1897. Olie på lærred. 34 × 52.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1925, 2019 nr. 59.
Lærredet er dubleret. Krakeleringer, retoucheringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
18 bud