Svend Danelund (f. Skagen 1916, d. sst. 2001)
Thorkild Knudsen (f. Højrup, Hillerslev 1912, d. 1998)
To strandpartier fra Skagen og Bovbjerg. Begge sign. hhv. SD, 68 og Thr. Knudsen. Bly på papir og akvarel på papir. Lysmål 13×17–24×34. (2)
Undersøgt i ramme. Intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021