900/​410

Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)

“Longer songer de long en marge de log en large pour bondir tout à coup que je t'aime”. Sign. Dotremont 1977. Tusch på Japan papir. Bladstørrelse 61×91.

Udstillet: “Logogrammes by Dotremont”, Galleri Mark, Zürich,/Vedbæk, februar, 1977, kat. nr. 11, gengivet i kataloget. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021

Vur­dering

225.000–250.000 DKK

Hammerslag

220.000 DKK