2447/903
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 270”. Lænestol med stel af teak. Uoriginale hynder betrukket med sort skind. Udført hos Getama, Gedsted.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1958 ill. i annonce.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Eftersyn
I
Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering