2447/​903

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 270”. Lænestol med stel af teak. Uoriginale hynder betrukket med sort skind. Udført hos Getama, Gedsted.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1958 ill. i annonce.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Auktion
Kategori
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

5.500 DKK  

12 bud

Tidspunkt Byder Bud
1146524 (Autobud) 5.500 DKK
1164091 5.000 DKK
1146524 (Autobud) 4.800 DKK
1164091 4.600 DKK
1146524 4.400 DKK
1011800 4.200 DKK
1096725 (Autobud) 4.000 DKK
1011800 4.000 DKK
1096725 (Autobud) 3.600 DKK
802930 3.400 DKK
1096725 3.200 DKK
802930 3.000 DKK