En samling porcelæn, flere dele dekoreret i farver og guld med blomster og efeu, bestående af vase, skrivesæt, pennebæger, opsats, tallerken dekoreret med transferprint, og lille, svejfet lågfad med lågknop i form af pousseret rose samt allegorisk figur af bisquit symboliserende efteråret. Royal Copenhagen og B&G. 19. årh.s slutning. Bæger og vase H. 9 og 23. Lågfad og tall. Diam. 17,5 og 19,5. (7)
Skrivesæt med afslag på bakke og blækhusets låg. Figur med mange afslag på neg. Slitage på guld, især vase og opsats. Tall. 3. sortering. Lågfad 2. sortering med lille kanthak på låg.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021