2005/751
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Rektangulært sofabord af mahogni. Udført og mærket hos snedkermester A.J. Iversen. H. 52. L. 96. B. 48.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med brændmærker.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag