2005/​751

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Rektangulært sofabord af mahogni. Udført og mærket hos snedkermester A.J. Iversen. H. 52. L. 96. B. 48.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Top med brændmærker.

Moderne kunst og design, 28. januar 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK