1948/468
Tre empire flødekander samt sukkerskål med låg af sølv, heraf tre med indvendig forgyldning. Mestre Christian Greiersen (Gregersen), København, 180? samt Bendix Johan Schnee, København 1818 m.fl. Danmark m.fl. 19. årh. Vægt ca. 938 gr. H. 12,7–17 cm. (4)
Mindre buler, ridser og mærker. Laveste kande med let trykket fodrand. Højeste kande med revne ved hank.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag
14 bud