870/​296

Et par store franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze, efter model af Pierre Philippe Thomire, hver med kvindelige figurer, holdende seks lysarme i strakte arme, stående på kugle, placeret på firsidet base dekoreret med kranse og musikinstrumenter. Paris, 19. årh. H. 103. (2)

Litteratur: Vergoldte Bronzen, Hans Ottomeyer und Peter Pröschel, Klinkhardt & Biermann 1986. Bind I, s. 328. pl. 5.2.2.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 1. marts 2017

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag