2104/148
Fransk bordlampe af forgyldt og patineret bronze, stamme i form af karyatide i egyptisk stil, stående på firsidet sokkel, prydet med ornamentik i relief. Empire form. Ca. 1900. H. inklusiv skærmholder 74.
Mindre afslag på fatning. Afbryder mangler knop. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud