Foto endnu ikke klar
893/​942

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet Porsgrunn marmor med fossiler. Formgivet 1963. Udført start 1980'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 65. Diam. 140.

Proveniens: Hanne & Poul Kjærholms eget hjem.

Litteratur: Michael Sheridan, “Poul Kjærholm Møbelarkitekt”, Louisiana 2006, dette bord er afbilledet på fotos fra Kjærholms hjem. Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 20–21, 112–115 og 179. Litteratur: Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 151.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 5. marts 2020

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

230.000 DKK