895/​877

Svensk design

Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik, polykrome geometriske figurer på lys base med brun bort. Usign. Udført ca. 1950'erne, Sverige. L. 371. B. 266.

Alders- og brugspatina/slitage, herunder enkelte mindre pletter. Frynser med slitage, afskåret.

Design, 18. juni 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag