895/877
Svensk design
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik, polykrome geometriske figurer på lys base med brun bort. Usign. Udført ca. 1950'erne, Sverige. L. 371. B. 266.
Alders- og brugspatina/slitage, herunder enkelte mindre pletter. Frynser med slitage, afskåret.
Design, 18. juni 2020
Vurdering
Hammerslag