Louis Marcussen (Ovartaci) (f. Ebeltoft 1894, d. Århus 1985)
Fabelfigur, to kompositioner, recto et verso samlet i én ramme. Sign. Ovartaci Pupparpasta. Akvarel og blyant på papir. Lysmål hver 28,5×20.
De to kompositioner er i deres grundopbygning identiske, men rummer ved nærmere eftersyn flere detaljemæssige forskelle ligesom de forskellige lys- og skyggevirkninger dokumenterer Marcussens høje tekniske niveau.
Undersøgt i ramme. Mindre afskalninger på ene komposition.
Moderne kunst og design, 20. juni 2023
34 bud