2417/​2038

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Hvid emaljeskive med art deco arabertal og blåanløbne stålvisere. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 51 mm. Uret vejer ca. 87 g. 1920'erne.

Æske medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Hårrevner på skiven. Uret går sporadisk, service påkrævet. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Armbåndsure, 24. april 2024

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK