2014/837
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-80”. Bordlampe med forkromet stel på sortlakeret fod, skærme af akryl. Udført hos Louis Poulsen. H. 68.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Revne i overskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Skærmophæng med defekt.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
29 bud