2412/​626

Edmund Brouer (f. 1920, d. 2005)

Skænk af palisander, front med to foldbare låger, bag hvilke hylder og bakker. Model 51. Udført hos Brouer Møbelfabrik. 1970'erne. H. 84. B. 200. D. 50.

Litteratur: Brouer katalog, 1972.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte finérskader.

Moderne kunst og design, 19. marts 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK