2412/626
Edmund Brouer (f. 1920, d. 2005)
Skænk af palisander, front med to foldbare låger, bag hvilke hylder og bakker. Model 51. Udført hos Brouer Møbelfabrik. 1970'erne. H. 84. B. 200. D. 50.
Litteratur: Brouer katalog, 1972.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Enkelte finérskader.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag