2103/​886

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Et par barnestole, stel af metal med sort plast, formbøjet sæde og ryg af lamineret teak. Model 3103. Udført hos Fritz Hansen. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Stødmærker.

Moderne kunst og design, 19. januar 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK