2426/2219
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Ankergang og kroneoptræk. Støvkapsel af forgyldt metal. Ø 51 mm. Uret vejer ca. 89 g. 1900–10'erne.
Personlig gravering på støvkapslen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skadet skive.
Samlerværdige lommeure, 26. juni 2024
Vurdering
Hammerslag