1448/​929

Dansk snedkermester

Fritstående skrivebord af mahogni på seks lettilspidsende ben, sko og greb af messing. Front med ni skuffer, lyse profileringer af bøg. Bagside med låger samt hylde. H. 75. L. 162. B. 80.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, mindre hak og afslag. Top med overfladekrakeleringer og skjolder.

Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK