861/​18

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

“Portrait af en Fiskerdreng fra Capri ”. Den lille Capridreng holder med venstre hånd fiskestangen på skulderen, i højre en kurv med fisk. Ca. 1844. Sign. eller betegnet Købke Capri. Olie på papir monteret på malepap. 31×26.

Udstillet: Kunstforeningen, “Christen Købke”, 1953 nr. 95 og ikke som håndskrevet på bagsiden af billedet nr. 96, sammen med Kunstforeningens stempel. Her med kommentaren: “Bet. med fremmed hånd: Købke Capri.”

I fortegnelserne over Købkes malerier af Mario Krohn (1915) og Jørgen Folmer og Iben From (1996) er tre versioner af nærværende motiv nævnt (i begge fortegnelser med numrene 177, 178, og 179). Det ser umiddelbart ikke ud til, at billedet her er blandt de tre - der i 1996 alle befandt sig i dansk privateje - og hvoraf to beskrives som usignerede (nr. 177 med målene 31×25,5 og nr. 179 med målene 30×24) og et beskrives som signeret C. K. 44 (nr. 178 med målene 29,7×26,2). Selvom Kunstforeningens udstilling fra 1953 foreslår, at billedet her kan være værk nr. 179 i fortegnelsen fra 1915. På grund af kommentaren i udstillingskataloget fra 1953 (se nedenfor) om betegnelsen Købke Capri, kan vi være sikre på, at billedet her var med på udstillingen og desuden blev solgt på ABR auktion 431, 1981 nr. 311.

Proveniens: Grosserer K. J. Grønbech. Bruun Rasmussen auktion 431, 1981 nr. 311, afb. s. 39. En dansk guldaldersamling.

Hans Edvard Nørregård-Nielsen omtaler motivet således i “Christen Købke Italien tur-retur”, s. 182: “Den spædlemmede og broncefarvede dreng er en legemliggørelse af den befolkning, guldaldermalerne søgte ved de kyster, hvor grækerne engang havde hjemme. Han er med sin frygiske hue de gamles ætling og på vej til at træde i deres sted i den daglige dont på kysten”.

Øen Capri var blevet “opdaget” af kunstnere og rejsende i begyndelsen af 1820erne i forbindelse med udgravningerne i Pompei og Herculanum. Der opstod en stor interesse for og fascination af egnen omkring Napoli og Capri. En lokalitet som den eventyrlige “Blå Grotte” blev et populært motiv for malerne og der var opstået en romantisk forestilling om det frie og lykkelige liv ved Napolibugtens kyster.

Den danske tronfølger Christian Frederik (VIII) og Caroline Amalie besøgte øen i 1820, hvor kongeparret inviterede I. C. Dahl til et længere arbejdsophold. Bertel Thorvaldsen og Thöming var på egnen 1828. Der opstod i Danmark en stor interesse for stedet og en maler som Petzholdts billeder fra området gjorde indtryk på Købke, der besluttede sig for at tage til Capri sammen med Constantin Hansen. De tilbragte tre måneder på øen i 1839. Købkes begejstring for både naturen og befolkningen dér var skabt.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

280.000 DKK