2414/827
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af stentøj med indridsede mønstre i relief. Dekoreret med lys gul glasur med grå elementer. Sign. E.ST.N. Udført og stemplet hos Saxbo, hhv. Danmark og Denmark. Udført hhv. 1937–1949 og 1950–1968. H. 15,3 og 17,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud