2204/559
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Balusterformet vase af lertøj dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 25.
Fodrand med enkelte små afslag. Øverste kant med enkelte små afskalninger i glasuren samt en hårrevnedannelse.
Moderne kunst og design, 25. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
16 bud