900/​72

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

“Frankrigs sydspids. Udsigt over en terrasse med balustrade. På terrassen sidder en læsende ung mand og står en hvidklædt kok. I baggrunden ses kysten og bjerge. Forgrunden fyldes af af grønne vinranker”. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 68×82.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 623. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1011.

Udstillet: Den Frie Udstilling 1909 nr. 314.

Proveniens: Grosserer Max Lesters samling (1917). Auktion i Odd Fellowpalæet 1924 nr. 28. Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.

Sidst i april 1908 drog Zahrtmann til Sydfrankrig målet var Banyuls sur mer, hvortil han kom 10. juni.for at male. Under opholdet maler han adskillige malerier, deriblandt nærværende motiv.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK