1432/6
Svensk senempire sekretær af birketræ, front med tre skuffer og skriveklap bag hvilken rum og skuffer, profileret top med gemme, på ben udformet som dyrepoter. 19. årh.s midte. H. 134. B. 93. D. 54.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag