2006/99
Tre hovedvandsæg af sølv bestående af et hjerteformet samt to vaseformede, den ene dekoreret med flusser. Bl.a. mester Erik Christensen Lind, Horsens, 1812–1876. 18.-19. årh. Vægt 125 g. H. 6,5–10,5 cm. (3).
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler, ridser og mærker. En graveret med initialer og 1841.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag