906/​58

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Købt af Den Hirschsprungske Samling i marts 2022.

“En ung sømand”. Sign. Carl Bloch 1874. Olie på kobber. 34×24.

Rikard Magnussens fortegnelse over Carl Blochs malerier, 1931 nr. 200, afb. s. 73. Britta Marie Wätzolds fortegnelse over Carl Blochs malerier i: Sidsel Maria Søndergaard et. al. (red.), “Carl Bloch - 1834–1890”, 2012, s. 312.

Udstillet: Charlottenborg 1874 nr. 28. Foreningen for National Kunst, “Carl Bloch”, 1903, nr. 88. Kunstforeningen, “Arbejder af maleren Carl Bloch”, 1921, nr. 64.

Proveniens: Mægler M. Henriques (1874). Hr. Vexelerer L. Levy (1903); Fru L. Levy (1921). Bruun Rasmussen auktion 593, 1993 nr. 96, afb. s. 57. Kunsthallen auktion 350, 1985 nr. 13, afb. på omslaget.

I foråret 2023, viser Statens Museum for Kunst den hidtil største udstilling med Carl Blochs værker. Udstillingen åbner d. 11. februar 2023 og varer til d. 28. maj 2023.

Ældre malerier og tegninger, 1. marts 2022

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK