Viggo Pedersen (f. København 1854, d. Roskilde 1926)
“Vinteraften, Avlsgaarden. Maaneskin og Aftenskær.” Parti kunstnerens gård Carlsberg ved Hillerød. Sign. Viggo Pedersen. Olie på malepap. 45×54.
Behov for let overfladerensning. Enkelt tegnestifthul og enkelte afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 23. februar 2015
24 bud