2010/​340

Frederik Jürgensen ( 1787–1843) empire bordur af mahogni med figur i form af læsende ung pige af forgyldt bronze, skive af hvid emalje. Sign. F. Jürgensen Kiöbenhavn. 19. årh.s begyndelse. H. 47. B. 24. D. 16.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og Optræksnøgle medfølger. Revner i træet. Revner på skiven.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag