2449/​874

John Mortensen (f. København 1938)

“Prince Denmark/Admiral”. Fritstående skrivebord af massiv kirsebær. Front med 13 skuffer og rum, amerikansk jalousilukke samt opklappelig skriveplade beklædt med brunt skind, under hvilken rum og pennebakke. Designet 1987. Udført hos Brødrende Andersen Møbelsnedkeri, Lystrup/Aarhus. H. 72/95. B. 125. D. 71.

Litteratur: Møbelfabrikantforeningens katalog 84/85 side 17. Heri under navnet “Admiral”.

Litteratur: Møbelfabrikantforeningens katalog 1987 side 44. Heri under navnet “Prince Denmark”

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.

I Aarhus
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?