Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Staved Teak”. Skammel/papirkurv af teak med kanter af eg. Stemplet Staved teak Dansk Designs Danmark, JHQ. Udført hos Nissen, Langaa. H. 30,5. Diam. 32,5.
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Litteratur: New York Times, fredag d. 10. oktober, 1958. “Article on Food, fashions, family, furnishing”. Her omtales den som brugbar med tre funktioner: Skammel, bord og papirkurv.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker.
Quistgaard, 10. maj 2016